DopravaTunel

Tunel Munt la Schera

Tunel Munt la Schera je tunel s jednosměrným provozem, který se nachází ve švýcarském kantonu Graubünden. Spojuje údolí Engadin s Lago di Livigno přes Munt la Schera. Stavba tunelu byla dokončeno v roce 1965, tunel je 3 394 metrů.

Tunel byl postaven pro přepravu stavebních materiálů pro výstavbu přehrady Punt dal Gall. Byl otevřen pro veřejnost v roce 1968, je však stále vlastněn a provozován společností hydrotechnická elektrárna Engadiner Kraftwerke AG. Tunel je dostatečně široký pro jediné vozidlo, takže se provoz pohybuje střídavě, směry jsou řízeny semafory, které se mění každých 15 minut. Tunel je otevřen 24 hodin denně na motorová vozidla o max. výšce 3,6 m a šířce 2,5 m. Od roku 2008 je cyklistům uzavřen. Od června do září mohou cyklisté používat kyvadlový autobus.

Ceny za průjezd se liší podle sezóny (zimní a letní tarif) a podle denní doby průjezdu (den – noc). V sobotu, kdy se střídají turnusy turistů, je tunel otevřen v čase od 5:00 – 10:00 pouze ve směru do Švýcarska, tzn. pro výjezd z Livigna. Od 11:00 – 18:00 se z Livigna nedostanete, v tu dobu je otevřen pouze příjezd ze Švýcarska do Livigna. Tyto časy doporučujeme před cestou ověřit.

Od 15. října do 30. dubna je povinnost mít v autě sněhové řetězy.

Platba probíhá na mýtnicích, které jsou umístěné na obou stranách vždy kousek za výjezdem z tunelu, stejně jako celnice – pro průjezd je potřeba mít občanský průkaz nebo pas.